14 wskazówek dotyczących bezpiecznych zakupów online

14 wskazówek dotyczących bezpiecznych zakupów online

Jest wiele powodów, dla których wygonie jest robić zakupy online. 
Dobre okazje, ogromny wybór, szybka wysyłka i możliwe zwroty, a co najlepsze, nie ma kolejek ani zajętych parkingów. Zakupy online zyskały w ostatnich latach na popularności i wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma.
Ale czy zakupy w internecie są bezpieczne?

Ponieważ zakupy w zaciszu własnego domu stają się częścią naszego codziennego życia, ważne jest, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Transakcje online nie zawsze przebiegają pomyślnie.
Codziennie krążą historie o oszustwach, wyłudzeniach i hakerach w internecie.

Oszuści potrafią zepsuć radość zakupów. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa zakupów online, aby nie paść ofiarą oszustwa.

Kupuj u renomowanych sprzedawców

Najlepiej robić zakupy w sklepach internetowych, które znasz i którym ufasz. Dodaj strony sklepów do ulubionych zakładek, aby dostać się tam szybko i bezpiecznie. Unikaj wpisywania nazwy sklepu w pasku przeglądarki.

Drobna literówka może otworzyć fałszywą stronę, która wygląda tak samo jak prawdziwa. Dokonując „zakupu” w nielegalnej witrynie, nieświadomie przekazujesz oszustom numer swojej karty kredytowej i inne dane osobowe.

Weryfikuj nowe sklepy internetowe

Czy zauważyłeś niesamowity produkt od nowego sprzedawcy?
Sprawdź podstronę “O Nas” i “Kontakt” w celu uzyskania numeru NIP (NIP jest dziesięciocyfrowym numerem identyfikacyjnym polskich podatników), danych adresowych i kontaktowych. Każdy sklep w Polsce to zarejestrowana firma którą można sprawdzić na stronie CEIDG, KRS.
Następnie zrób krok dalej: zadzwoń do firmy w celu weryfikacji. Niektórzy oszuści przejmują dane kontaktowe prawdziwych firm, aby ich podejrzana strona wyglądała na legalną.

Sprawdź opinie o sprzedawcy

Czytaj opinie na stronach zewnętrznych, przeglądaj Google i katalogi sklepów internetowych. Unikaj opinii zamieszczanych na stronie sklepu, są 100% moderowane.
Pozytywne komentarze i opinie też można kupić, zachowaj czujność i sam oceń, czy taką opinie by napisał prawdziwy klient.

Uważaj na niesamowite okazje i promocje

Czy zauważyłeś reklamę na Facebooku lub Instagramie oferującą najniższe ceny lub przyciągającą wzrok ofertę darmowych rzeczy?
Pamiętaj, że jeśli oferta wygląda zbyt dobrze, aby była prawdziwa, prawdopodobnie tak jest. 
Porównaj ceny przed zakupem. Niezwykle niskie ceny mogą być czerwoną flagą, że trafiłeś na fałszywą witrynę, która została skonfigurowana w celu wyłudzenia informacji osobistych lub kradzieży pieniędzy.

SSL zabezpieczenie sklepu internetowego

Poszukaj ikony kłódki na pasku przeglądarki w witrynie, aby sprawdzić, czy używa ona szyfrowania SSL (Secure Sockets Layer). Adres URL również powinien zaczynać się od „https”, a nie tylko od „http”.

Bezpieczne witryny internetowe są skonfigurowane tak, aby maskować udostępniane dane, takie jak hasła lub informacje finansowe. SSL jest standardem, tophd.pl też go ma.

Nie daj się nabrać na oszustwa sms i e-mail

Możesz otrzymywać e-maile lub SMS-y oferujące niesamowite okazje lub twierdzące, że wystąpił problem z dostarczeniem paczki, płatności. 
Usuń podejrzane wiadomości od nieznanych nadawców. 
Nie otwieraj załączników ani nie klikaj linków w wiadomościach, ponieważ mogą one zainfekować komputer lub telefon wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem.

Zwiększ czujność i profilaktykę

Często sprawdzaj wyciągi z konta bankowego i karty kredytowej pod kątem fałszywych obciążeń. Lub skonfiguruj alerty dotyczące konta, aby powiadamiać Cię o wszelkich nowych działaniach na Twojej karcie. Po otrzymaniu powiadomienia SMS lub e-mail możesz sprawdzić swoje konto, aby upewnić się, że rozpoznajesz obciążenie.

Płać kartą kredytową, ​​a nie debetem

Zawsze używaj karty kredytowej, aby robić zakupy tak bezpiecznie, jak to możliwe. Po pierwsze, karta kredytowa nie daje sprzedawcy bezpośredniego dostępu do pieniędzy na Twoim koncie bankowym. Po drugie, większość kart kredytowych oferuje ubezpieczenie i zwroty transakcji.

Korzystaj z bezpiecznego Wi-Fi

Korzystanie z publicznego Wi-Fi do robienia zakupów online w ulubionej kawiarni jest niezwykle wygodne, ale nie jest bezpieczne w cyberprzestrzeni. Nie rób zakupów przez publiczne Wi-Fi; zamiast tego użyj wirtualnej sieci prywatnej (VPN) lub telefonu jako punktu dostępu.

Aktywna ochrona antywirusowa

Upewnij się, że wszystkie urządzenia połączone z Internetem – w tym komputery, smartfony i tablety – są wolne od złośliwego oprogramowania i infekcji, uruchamiaj tylko najnowsze wersje oprogramowania i aplikacji.

Uważaj jakie dane udostępniasz

Zwracaj uwagę na rodzaje informacji, które są zbierane w celu sfinalizowania transakcji. Jeśli sprzedawca żąda większej ilości danych, niż chcesz udostępnić, anuluj transakcję. Nigdy nie podawaj numeru PESEL czy daty urodzenia. Nie powinieneś zapisywać informacji o płatności w swoim profilu. Jeśli konto automatycznie je zapisze, po zakupie wejdź i usuń zapisane szczegóły płatności.

Tylko unikalne i mocne hasła

Podczas dokonywania zakupu często będziesz proszony o utworzenie konta z hasłem. Zwykle możesz tego nie robić i jeśli nie będziesz często korzystać ze sklepu internetowego, nie zakładaj konta. Jeśli chcesz mieć konto, upewnij się, że używaj unikalnego i silnego hasła.

  • Użyj złożonego zestawu małych i wielkich liter, liter i symboli
  • Unikaj słów ze słownika i informacji osobistych, które złodziej mógłby łatwo znaleźć lub odgadnąć, takich jak data urodzenia lub imię Twojego dziecka, lub ulubiona drużyna sportowa.
  • Nigdy nie używaj ponownie haseł w różnych witrynach. Jeśli to zrobisz, naruszenie danych w jednej firmie może dać przestępcom dostęp do innych Twoich kont.

Jasne warunki wysyłki firmy

Niektórzy sprzedawcy pobierają wygórowane opłaty za wysyłkę, które mogą zmienić transakcję zakupową w kosztowny błąd. Sprawdź, czy zapewniają śledzenie i ubezpieczenie. Dowiedz się, z jakich przewoźników korzystają.

Dzieci przed komputerem

Upewnij się, że Twoje dzieci nie mają dostępu do Twoich kont internetowych i ogranicz ich dostęp do Twojej karty kredytowej i informacji bankowych. Nie zapisuj swoich profili w przeglądarce internetowej.

2 thoughts on “14 wskazówek dotyczących bezpiecznych zakupów online

  1. Tomasz pisze:

    Hej, jeszcze przydało by się info gdzie zgłaszać takie oszustwa, na policje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *